Agile Results - J.D. Meier

Agile Results - J.D. Meier

Michał Musialik

Agile Results to innowacyjny system produktywności opracowany przez J.D. Meier.

System opisuje metody zarządzania czasem, energią, utrzymywania motywacji, planowania i śledzenia postępów. Największą zaletą jest sposób organizacji - nie trzeba wprowadzać całego systemu w życie. Można wyciągnąć tylko te elementy, które wydają się przydatne.

Od pewnego czasu testuję ten system w ramach pracy w Ruby Logic i zauważam wpływ na poprawę mojej produktywności.

System jest dokładnie opisany w książce “Getting Results the Agile Way”, a tutaj można znaleźć 30-dniowe wprowadzenie.

Ale co to agile?

Nazwa “Agile Results” bierze się z “agile programming” lub po polsku “programowanie zwinne”. Jest to metodologia wytwarzania programowania, która pozwala programistom reagować na zmieniające się wymagania i dopasowywać produkt do potrzeb użytkownika. Taki sam cel ma spełniać Agile Results. Przede wszystkim system podzielony jest na elementy, które można wprowadzać w życie iteracyjnie, jedno po drugim. Dzięki temu dopasowujemy metodologie do swojego życia, a nie na odwrót. Dodatkowo sposób planowania dni i tygodni wymaga, żeby wyciągać wnioski ze swoich planów i rezultatów, a następnie brać je pod uwagę przy dalszym planowaniu.

Wybrane cechy

W jednym z pierwszych rozdziałów znajduje się lista 13 cech, które wyróżniają Agile Results, oto 3 z nich:

  1. Outcomes over Activities - kierujemy się wynikami, które chcemy osiągnąć, a nie działaniami, które do nich prowadzą. Często dany efekt można osiągnąć łatwiej lub szybciej, zwłaszcza jeśli wiemy na czym się skupić. Przykład - zamiast spędzać pół godziny na poprawianiu cienia i obramowania przycisku na stronie internetowej, skupić się na zbudowaniu działającego formularza. Jeśli przycisk jest naprawdę ważny, zawsze można do niego wrócić.
  2. Fresh Start - każdy dzień to czysta karta. Nie przenosimy nieukończonych zadań z poprzedniego dnia, tylko ustalamy nowe, bazując na aktualnych potrzebach i priorytetach. Tak samo z każdym nowym tygodniem, miesiącem, rokiem. Jeśli coś wisi na liście “do zrobienia” przez dłuższy czas, to może warto to skreślić i oszczędzić sobie poczucia winy.
  3. Fix Time, Flex Scope - co się dzieje gdy programista pracuje nad trudnym problemem, którego nie jest w stanie rozwiązać w ciągu jednego dnia pracy? “Posiedzę jeszcze trochę”. Możliwe, że przez to pójdzie spać później i wstanie lekko niewyspany. Następnego dnia wróci do frustrującego problemu i możliwe, że scenariusz się powtórzy. W efekcie zanika balans między pracą a życiem, jak i sama produktywność w pracy. W Agile Results ustalamy najpierw czas, a potem zakres. Np. praca tylko w godzinach 8-16, potem odpoczynek przed następnym dniem. Dzięki temu zawsze robimy tylko tyle ile jesteśmy w stanie i nie pozwalamy, żeby nasza nieuwaga wybiła nas z rytmu i wpłynęła negatywnie na kolejne dni. W efekcie jesteśmy w stanie utrzymać produktywność na wysokim poziomie na dłuższą metę.

Minusy

Niestety książka zebrała w internecie mieszane oceny.

Nie jest napisana najlepiej. Wiele elementów się powtarza, momentami czyta się ją jak podręcznik.

Ma to też swoje zalety, ponieważ można wybrać poszczególne rozdziały i zrozumieć o co w nich chodzi, bez przeskakiwania do wcześniejszych. Czytając natomiast od początku do końca wiele razy natrafimy na ten sam element.

Cały system można streścić i opisać krócej, ale możliwe, że ten format spełnia swoje zadania i poprzez wielokrotne powtórzenia łatwiej jest zapamiętać najważniejsze porady.

Podsumowując

Warto zapoznać się z Agile Results, nawet jeśli wykorzystamy z tego tylko małą część. Ze względu na format książki i organizację całego systemu, można go wypróbować małym kosztem, a pozytywne efekty ułatwią pracę i życie.

Treści i wartościowych porad w książce jest na tyle dużo, że spokojnie wystarczyłoby na napisanie kilku wpisów. Dlatego zamiast się rozpisywać, zapraszam do wypróbowania Agile Results u siebie - 30 days of results. Dokładniejszy opis systemu jak i spory zestaw porad można znaleźć na blogu Asian Efficiency